Głębiny mórz i oceanów fascynują twórców filmowych niemal od zawsze. Filmy o rybach i środowisku wodnym tworzyli najwięksi reżyserzy w historii tej dziedziny sztuki. Jakie są najlepsze filmy poruszające tą tematykę?
Najciekawsze filmy o tematyce rybackiej
Woda i żyjące w niej stworzenia są tłem wydarzeń „Dużej ryby”, czyli produkcji Tima Burtona z Ewanem McGregorem w roli głównej. Rozliczenie się z przeszłością ma w przypadku Willa Blooma formę zmierzenia się z niezwykłymi opowieściami o życiu ojca, który cierpi na chorobę nowotworową. W doniesieniach tych przejawia się również wątek niespotykanego okazu ryby, który młody Ed Bloom złowił w przeszłości. Ta ciepła i poruszająca opowieść o relacji ojca z synem daje każdemu widzowi impuls do przemyśleń na temat swojego życia. Jest to z pewnością najbardziej oryginalna pozycja w naszym zestawieniu, jednak przez krytyków filmowych doceniana ze względu na podejście do omawianego tematu. Do filmów w tematyce rybackiej zalicza się również „Wszystko stracone” z Robertem Redfordem. Film J.C. Chandora opowiada historię doświadczonego żeglarza, który w wyniku wypadku na otwartym morzu jest zmuszony do walki o przetrwanie w trudnych warunkach środowiska. Produkcja z 2013 roku to przede wszystkim brawurowa kreacja Redforda, który jest jednoosobowym bohaterem całego dramatu. Pozbawiony dialogów, surowy i oszczędny w środkach film to przykład walki człowieka z potężną siłą natury. Wszystko opatrzone jest niezwykłymi morskimi lokacjami i scenografią, która przywołuje na myśl najbardziej kultowe filmy w tematyce marynistycznej. Zdecydowanie warto obejrzeć!
Najlepsze filmy o rekinach w historii kina
Wśród stworzeń morskich na ekranach szczególną renomę zyskały filmy o rekinach. Budzące grozę drapieżniki stały się głównymi bohaterami wielu filmów. Najważniejszy z nich powstał prawie 50 lat temu i do dziś jest uważany za flagowy przykład idealnie nakręconego kina grozy. Mowa tu oczywiście o „Szczękach” Stevena Spielberga, czyli opowieści o walce mieszkańców nadmorskiego kurortu z pływającą bestią. Produkcja ta, mimo upływu wielu lat od momentu swojej premiery, wciąż potrafi trzymać w napięciu i buduje niezwykły klimat podwodnego polowania. Wiele rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy przez Spielberga w 1975 roku zostały powielane przez największych twórców kina grozy i suspensu. Nic dziwnego, że kultowe „Szczęki” są uważane za produkcję nawiązującą do filmów mistrza Hitchcocka. Kreacje podwodnych drapieżców fascynują twórców filmowych również w XXI wieku. Doskonałym przykładem na to jest „The Meg” z Jasonem Stathamem w roli głównej. Produkcja opowiada historię specjalisty, który zostaje zwerbowany do obmyślenia planu akcji ratunkowej. Ekspedycja ma uchronić grupę nurków przed atakiem polującego w okolicy rekina olbrzymiego. Film został wyprodukowany przez platformę Netflix i spotkał się z ciepłym przyjęciem przez fanów. Emocje gwarantowane!
Animacje o rybach, czyli coś dla młodszych widzów
Ryby i środowisko wodne to tematy chętnie obrazowane przez twórców animacji dla dzieci. Filmy tego typu chętnie wykorzystują morski klimat to przedstawienia barwnych i ciekawych bohaterów, którzy muszą zmierzyć się określonymi przeszkodami i problemami. Pierwszą produkcją podejmującą ten temat były kultowe „Rybki z ferajny”, czyli film animowany czerpiący garściami z klasyków kina gangsterskiego. Głębiny morskie stanowią również tło wydarzeń „Gdzie jest Nemo?”, czyli produkcji, która przyniosła pomarańczowo-białym rybkom błazenkom międzynarodową sławę. Tematykę stworzeń morskich porusza w ciekawy sposób również „Luca”, czyli jedna z najnowszych produkcji studia Disney. Opowieść o przyjaźni zwykłego chłopca z tytułowym Lucą, zafascynowała młodych widzów na całym świecie. Podczas seansu tego filmu gwarantowane są łzy wzruszenia i możliwość zgłębienia się w historię, która swoją oryginalnością przerasta nawet największe klasyki ze stajni kultowych filmów animowanych.