Jezioro Bukowo k. Dąbek – wędkarski raj nad Bałtykiem! Znajdź nocleg w Darłowie i ciesz oko terenami Natura 2000!

Wędkarze z Polski coraz chętniej odwiedzają jeziora zamiast rzek w poszukiwania dużych okazów. Jezioro Bukowo nieopodal Dąbkowic może być świetnym celem wędkarskiej wyprawy!
jezioro bukowo

Odwiedzając jezioro Bukowo możesz od razu dostrzec piękną mierzeję. Akwen ten jest bogaty w rybostan, którego nie spotkasz w wielu innych zbiornikach w Polsce. Sprawdź co kryje to niezwykłe jezioro!

Krótka charakterystyka

Omawiane tutaj jezioro Bukowo jest dawną zatoką morską odciętą od Bałtyku przez mierzeję. Całkowita powierzchnia jeziora wynosi około 1747 ha, ale są to oczywiście dane orientacyjne. Przedstawiony zbiornik znajduje się niedaleko jeziora Jamno, które jest jednym z bardziej znanych polskich bałtyckich akwenów. Zarówno jeden jak i drugi przykład jest jeziorem przybrzeżnym Morza Bałtyckiego. Sama mierzeja została odcięta od morza piaszczystą plażą, ale zbiornik ten ma połączenie z morzem. Połączenie odbywa się Kanałem Szczyckim, który znajduje się około 5 km od miejscowości Dąbki.

Jezioro Bukowo k. Dąbek rajem dla wędkarzy – jakie ryby tam spotkasz?

W omawianym zbiorniku można znaleźć ponad 20 gatunków ryb. Średnia głębokość tegoż jeziora wynosi zaledwie 1,8 m. Natomiast miejsce najgłębsze to około 2,8 m . Coś, co zdecydowanie wyróżnia omawiany zbiornik to cenna, specyficzna populacja płoci wędrująca między jeziorem a wodami morza. Oprócz płoci w wodach jeziora spotkasz:

  • krasnopiórki;
  • leszcze;
  • wzdręgi;
  • krąpie.

Niekiedy natknąć się też można tam na chronione w Polsce minogi rzeczne oraz kozy pospolite. Fanatycy spinningu mogą natomiast nastawić się na takie drapieżniki jak:

  • boleń pospolity;
  • okoń;
  • szczupak;
  • łosoś jeziorny;
  • sandacz.

Na jaką metodę warto tam wędkować?

Doświadczeni wędkarze, którzy zamieszkują tereny w pobliżu brzegów jeziora Bukowo najczęściej wędkują na method feeder oraz metodę spławikową. Stosunkowo mała głębokość tegoż zbiornika sprawia, że trzeba dość uważnie wybierać miejsca, w których będziemy dokonywać połowów. Przy wędkarstwie gruntowym można zdecydować się na wodę płytszą, na której znaleźć można spore ławice wspomnianych wcześniej płoci oraz leszczy. Holowanie tych ryb w takim miejscu daje mnóstwo przyjemności.

Zorganizowane wyprawy na sandacze i okonie

Jezioro Bukowo jest znane wśród wędkarzy ze względu na obecność dużych sandaczy. Znajduje się tam też przystań żeglarska i jest możliwość uprawiania różnych sportów wodnych w ewentualnej przerwie od wędkowania. Same wyprawy sandaczowe mogą obejmować jeden lub kilka dni. Wybierając się na połowy z przewodnikiem można liczyć na lepsze wyniki niż przy łowieniu w pojedynkę. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które zupełnie nie znają tego jeziora.

Wędkowanie z brzegu czy łodzi?

Każdy, kto miał okazję spinningować na brzegach omawianego tutaj jeziora ten doskonale wie, że nie jest to łatwe zadanie. Tamtejsza woda jest dość wymagająca i dlatego dobrym pomysłem jest wypłynięcie na otwarte wody wraz z kimś doświadczonym. Można więc wybrać się na zorganizowaną wyprawę z przewodnikiem lub też z kimś znajomym, kto posiada doświadczenie w łowieniu w danym regionie. Szczególnie duże okonie oraz sandacze świetnie łowi się z łodzi, ale trzeba też wiedzieć, w jakie miejsca płynąć.

Jakie przynęty stosować?

Z opowieści doświadczonych spinningistów można wywnioskować, że na przedstawionym tutaj zbiorniku szczególnie dobrze się sprawdzają:

  • Woblery głęboko schodzące (SDR) – przynęty Super Deep Runner to doskonałe wabiki na duże sandacze, które żerują głównie w okolicach dna. Nieco mniejsze modele woblerów SDR można zakładać chcąc złowić większego okonia;
  • Przynęty gumowe – szczególnie warto wybierać modele o agresywnej pracy. Sandacze właśnie takie przynęty najczęściej obierają sobie za cel ataków. Idealnie sprawdzą się imitacje małych płoci, krąpi oraz uklei;
  • Powierzchniowe woblery – jest to propozycja dla osób poszukujących boleni. Warto zabrać na połów woblery boleniowe zwane także ołówkami;
  • Małe twistery – ten typ przynęt sprawdzi się głównie w metodzie UL (ultra light). Agresywna praca ogonków naszych twisterów może kusić nie tylko mniejsze drapieżniki, ale również i wzdręgi, płocie czy wiosenne leszcze.

Gdzie szukać noclegów?

Wybierając się na wędkarski urlop nad omawiane tutaj jezioro można łatwo znaleźć noclegi w takich miejscowościach jak Dąbki, Dąbkowice czy pobliskie Darłowo. W okolicy zbiornika znajduje się wiele pensjonatów i domków letniskowych, które mogą być doskonałą bazą wypadową. Przy zorganizowanych wyjazdach noclegi są często w cenie wyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
turbot

Turbot – czym jest scophthalmus maximus? Jak patroszyć i piec rybę?

Next Article
przynęta na pstrąga

Przynęta na pstrąga – jaka jest najskuteczniejsza?

Related Posts