Tuchom, czyli pełne ryb Jezioro Tuchomskie k. Gdyni – poznaj okolicę i zaznacz ją na swojej wędkarskiej mapie!

Jezioro Tuchomskie jest niezwykle urokliwym zbiornikiem. Każdego roku nad brzegi tego jeziora przybywa mnóstwo wędkarzy. Dowiedz się, dlaczego warto przyjechać w to miejsce!
jezioro tuchomskie

Wspomniane Jezioro Tuchomskie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych jezior na północy kraju. Mnogość ryb, które żerują w wodach tego zbiornika sprawia, że jest to świetny cel wędkarskich wypraw, o których przeczytasz poniżej.

Jezioro Tuchomskie – ogólna charakterystyka

Przedstawiony zbiornik to jezioro przepływowe znajdujące się stosunkowo niedaleko Gdańska i Żukowa. Ogólna powierzchnia tego zbiornika wynosi aż 141 ha. Jest to więc zbiornik o znacznej powierzchni co ma szczególne znaczenie dla fanów sportów wodnych. Dno tegoż akwenu jest dość mocno zróżnicowane. Najczęściej spotkasz tam jednak piaszczyste dno. Głębokość maksymalna wynosi niecałe 8 metrów. Pod względem chemicznym tamtejsza woda została jednak oceniona niezbyt wysoko.

Gdzie pojechać by zobaczyć Tuchom w całej okazałości?

Omawiane tutaj jezioro znajduje się na terenie gminy Przodkowo, Żukowo oraz Szemud. Stosunkowo niedaleka odległość od Gdyni oraz Gdańska sprawia, że na Tuchom przybywa mnóstwo turystów w sezonie letnim. Wówczas ten zbiornik prezentuje się szczególnie pięknie ze względu na okazałą roślinność, która znajduje się na brzegach.

Jakie ryby spotkasz w tym akwenie?

W tym jeziorze spotkasz wiele cenionych gatunków. Do nich zaliczyć można:

  • karpie;
  • płocie;
  • liny;
  • leszcze;
  • wzdręgi;
  • karasie.

To o czym koniecznie trzeba wspomnieć to fakt, że tuchomski zbiornik jest mekką fanów leszczy. W tamtejszych wodach można było spotykać rekordowe okazy, które były łowione głównie przez doświadczonych wędkarzy z okolic. Zdaniem miejscowych, najlepszą metodą na złowienie największych sztuk było stosowanie zanęty z dodatkiem wiórków kokosowych. Fani spinningu mogą w omawianym zbiorniku liczyć na okazałe sztuki okoni oraz szczupaków.

Na jakie przynęty łowić drapieżniki?

Tuchomski akwen jest świetną bazą wypadową dla fanów szczupaków i sandaczy. Warto wypożyczyć łódź i wybrać się na wyprawę w celu łowienia przedstawicieli tych gatunków. Możesz tam spotkać naprawdę duże okazy, które szczególnie intensywnie żerują w czasie jesieni. Doskonałymi przynętami, którymi możesz kusi największe okazy są:

  • Gumowe imitacje ryb oraz raczków – z racji tego, że jest to zbiornik dość głęboki to warto stosować większe dociążenie. Dobrze spiszą się główki jigowe oraz czeburaszki o wadze powyżej 10 g;
  • Woblery głęboko schodzące – można stosować zarówno wersje DR jak i SDR. Nieco rzadziej trafiają się wyniki na modele powierzchniowe;
  • Obrotówki – warto stosować modele o minimalnym rozmiarze 3.

Dobre przynęty na białoryb

Jeśli zamiast spinningu wybierasz method feeder lub klasyczne wędkarstwo gruntowe to musisz wiedzieć, że na omawianym zbiorniku najlepiej spisują się w pełni naturalne przynęty. Zdaniem tamtejszych wędkarzy świetne wyniki osiągane są przy łowieniu na dendrobenę, kukurydzę, pęczak oraz ochotkę.

Warzenko, Kartuzy i okolice – jakie atrakcje oznaczyć na mapie przed trasą?

Odwiedzając omawiany zbiornik w wędkarskich celach, warto przy okazji zwiedzić pobliskie miejscowości. W szczególności warto poznać gdańskie zabytki oraz sprawdzić jakie atrakcje oferuje to miasto. Dużo osób odwiedza też pobliski Sopot ze słynnym molo. Jako sopockie atrakcje można wymienić przede wszystkim aquapark. W samym Gdańsku warto zobaczyć Westerplatte oraz słynną pocztę, Dwór Artusa oraz Bazylikę Mariacką. W Gdyni natomiast znajdziesz Muzeum Marynarki Wojennej, które koniecznie trzeba odwiedzić. Świetną atrakcją dla dzieci jest natomiast Centrum Nauki Experyment.

Kiedy warto się tam wybrać?

Największe oblężenie Pomorze przeżywa od czerwca do sierpnia. W tym czasie mnóstwo turystów z całego kraju przyjeżdża na urlop nad Bałtyk. Również i nad pobliskimi jeziorami nie brakuje turystów. Jeśli zależy Ci na spokojnym wędkowaniu i ciszy to warto odwiedzić tamtejsze okolice w jesieni. Wówczas turystów jest tam znacznie mniej. Jeśli jednak interesuje Cię wyjazd z dziećmi, które są nastawione na moc atrakcji to lepiej wybrać końcówkę sezonu letniego.

Fot. ilustracyjne: Andrzej Błaszczak via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe – jak skutecznie łowić okonie mormyszką i błyską pod lodem? Krótki poradnik wędkarski

Next Article
przynęta na karpia

Przynęta na karpia – na co bierze karp?

Related Posts