Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z kulturysta.info.pl
Jezioro Tuczno uchodzi za jedno z najpiękniejszych polskich jezior znajdujących się w okolicach Poznania. Niczym niezmącona przyroda, pradawna puszcza i czysta woda to raj dla poszukujących spokoju. Warto się tu wybrać na weekend lub w tygodniu, np. na emeryturze. Poznaj także inne zalety tego jeziora!
Jezioro Tuczno k. Pobiedzisk – krótki opis zbiornika
Wspomniany akwen jest położony w Puszczy Zielonka. Znajduje się ona na terenie Parku Krajobrazowego umiejscowionego niedaleko Poznania. Dla osób ze stolicy Wielkopolski jest to oaza spokoju. Cała powierzchnia jeziora wynosi aż 13 ha a długość sięga 800 metrów. Póki co nie podano oficjalnych informacji na temat głębokości tegoż jeziora. Osoby wędkujące na jego wodach wielokrotnie korzystały jednak z sondy. Ze zgromadzonych danych wynika, że głębokość maksymalna może wynosić 7-8 metrów.
Mapa ułatwiająca dojazd – jak szybko dotrzeć nad zbiornik?
Do jeziora dojedziemy w czasie około 40 minut od samego centrum Poznania. Należy udać się w kierunku północno-wschodnim. Warto też dodać, że nad brzeg jeziora dostaniesz się również autobusem. Z Poznania kursuje tam linia 323, która startuje z Dworca Środka. Skoro już o autobusie mowa to trzeba dodać, że dzięki Poznańskiej Karcie Turystycznej możesz dojechać nad akwen zupełnie za darmo.
Las, czyste powietrze i cisza
To za co ceni się omawiany tutaj akwen to przede wszystkim czysta woda. Poznaniacy i osoby z okolic chętnie przyjeżdżają tam cieszyć się pięknem przyrody. Od 2012 roku na jeziorze działa trasa kajakowa. Gdy tylko warunki pogodowe na to pozwalają to wciąż odbywają się kursy na tej trasie. Nad samym jeziorem łatwo wypożyczysz kajak oraz inne rodzaje sprzętu do uprawiania turystyki wodnej.
Poradnik dla wędkarzy – jakie ryby możesz spotkać w tym jeziorze?
Opisywany w tym artykule akwen to prawdziwy raj wędkarski. Każdy fanatyk wędkowania może znaleźć tam gatunki, które przypadną mu do gustu pod względem sportowego lub kulinarnego łowienia. W tych wodach spotkasz:
- karpie;
- leszcze;
- liny;
- karasie;
- wzdręgi;
- krąpie;
- płocie;
- szczupaki;
- okonie;
- sandacze.
Jak więc widać, każdy może znaleźć coś dla siebie. Na miejscu istnieje możliwość wykupienia zezwolenia. Jeziora są patrolowane przez jednostki Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej. Warto więc przykładać się do respektowania przepisów odnośnie uprawiania amatorskiego połowu ryb.
Jakiej długości wędki zabrać ze sobą?
Jezioro, o którym mowa jest uznawane za niezbyt dobrze odkryte. W związku z tym do połowów lepiej wykorzystywać łodzie. Łowiąc na spinning warto zabrać kij nie krótszy niż 2,7 m. Znaczna ilość okoni sprawia, że na brania nie można narzekać. W czasie jesieni warto udać się na szczupakową wyprawę. Wówczas należy zaopatrzyć się w mocniejsze wędzisko, kołowrotek oraz przypony do łączenia żyłki z przynętą.
Opinie wędkarzy o tym jeziorze
Osoby systematycznie wędkujące na tym jeziorze zgodnie twierdzą, że gatunkiem, który zdominował wodę jest karaś. Polski Związek Wędkarski przeprowadza tam też zarybienia karpiem, ale podczas zasiadki nie unikniesz brań wspomnianych karasi z japońskiej odmiany. To nie zmienia faktu, że ten akwen uchodzi za trudny. Trzeba więc obrać odpowiednią technikę wędkowania i dodatkowo uzbroić się w cierpliwość.
Fot. ilustracyjne: MOs810 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0