Certa (Vimba vimba) to ryba, która pochodzi z Morza Północnego. Jej niepozorny wygląd zupełnie nie przystaje do zwyczajów. Rybę tę trudno się łowi, a dodatkowo nie jest zbyt często spotykana. Dowiedz się o niej wszystkiego z naszego artykułu.
Certa – charakterystyka ryby
Certa jest gatunkiem stadnym z rodziny karpiowatych. Zobacz, jak wygląda i jakie ma zwyczaje. Jak można rozpoznać ten gatunek?
Wygląd ryby
Certa to ryba, która osiąga długość do 50 cm, choć zwykle poławiane są mniejsze osobniki (ok. 35 cm). Ciało jest bocznie spłaszczone, pokryte prawie w całości srebrzystymi łuskami, lekko wydłużone. W linii bocznej może znajdować się ok. 57 łusek. Nie ma ich przed płetwą grzbietową, gdzie barwa ryby jest niebiesko-szara, oraz na brzuchu, który przyjmuje biały kolor.
Gatunek ten ma parzyste płetwy oraz płetwę ogonową w kolorze lekko żółtym dochodzącym do czerwonego. Dodatkowo ogon jest silnie wcięty. Otwór gębowy certy jest miękki.
Ryba może zmieniać nieco kolor, gdy udaje się na tarło. U samców pojawia się tak zwana wysypka tarłowa. Z kolei samice wybarwiają się bardziej wyraziście, z ciemnym grzbietem i pomarańczowym brzuchem.
Miejsce występowania
Choć certa jest rybą chętnie żyjącą w wodach przybrzeżnych, to można ją spotkać również na dnach zimnych rzek. Świetnym przykładem na to jest Wisła. Gatunek ten preferuje przede wszystkim niższe partie wody, zwłaszcza głębokiej i z twardo wysklepionym dnem. Występuje naturalnie również w niektórych jeziorach, takich jak Pejpus i Ładoga.
Jak żeruje certa?
Jest to ryba z gatunku karpiowatych. Do wybieranego przez nią pożywienia zaliczają się:
- plankton;
- ochotki;
- mięczaki;
- skorupiaki;
- glony;
- larwy owadów;
- ślimaki;
- małże.
Rozmnażanie certy
Jest to gatunek wędrowny. Certa po ukończeniu trzeciego roku życia porusza się całą ławicą w górę rzek, aby złożyć ikrę. Samice są w stanie złożyć nawet do 100 000 jaj w wodzie o maksymalnej głębokości około 50 cm. Zazwyczaj rozmnażanie zaczyna się w maju, a kończy nawet w drugiej połowie lipca.
Istnieje również forma niewędrowna tego gatunku. W takim przypadku certa osiąga dojrzałość płciową dopiero po ukończeniu ósmego roku życia.
Wylęg młodych osobników następuje po maksymalnie sześciu dniach od złożenia ikry. Już po tygodniu młode osobniki są samodzielnie i zdobywają pokarm, pływając w lokalnych wodach.
Certa w wędkarstwie – wymiar i okres ochronny
Z uwagi na fakt, że nadmierne połowy spowodowały drastyczny spadek liczby osobników tego gatunku w polskich wodach, wprowadzono okres ochronny. Wygląda on następująco:
- trwa od 1 września do 30 listopada w przypadku Wisły od zapory we Włocławku aż do ujścia do morza;
- trwa od 1 stycznia do 30 czerwca na Wiśle powyżej zapory we Włocławku aż do źródła i w pozostałych miejscach występowania.
Pamiętaj, że możesz złowić jedynie 5 sztuk certy na dobę. W przypadku tego gatunku obowiązuje również wymiar ochronny – nie należy zabierać ryb, których wymiary są mniejsze niż 30 cm długości.
Gdzie i kiedy łowić certę?
Najłatwiej jest złowić certę w sierpniu lub wrześniu, gdy wraca z tarła. Okres aktywności tej ryby przypada na godziny poranne. Warto szukać gatunku w dopływach Wisły i innych głębokich, dużych i zimnych wodach.
Na co łowić rybę certę?
Zanim zaczniesz łowić certę, skompletuj odpowiedni sprzęt wędkarski. Ryba ta dobrze bierze na spławik. Polecanymi przynętami są:
- białe robaki;
- rosówki;
- białko jajka.
Dodatkowo warto zainwestować w zanętę, na przykład karpiową.
Certa – rekordy połowu
Rekordowa certa została złowiona przez wędkarza Kazimierza Stanisławskiego w 1979 roku. Mierzyła 51 cm przy wadze 1,74 kg. Od tamtej pory nikt oficjalnie nie pobił tego rekordu Polski.
Certa to ryba, którą dość rzadko spotyka się w polskich wodach. Jest ostrożna, dlatego jej połów wcale nie należy do prostych zadań. Żyje głównie w wodach Wisły i jej dopływów. Aby ją złowić, musisz się odpowiednio przygotować.
Fot. główne: Tokic via Wikipedia, CC BY-SA 2.5