Krąp (Blicca bjoerkna) to ryba słodkowodna, która zalicza się do rodziny karpiowatych. Jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju Blicca. Ryba ta występuje powszechnie w Polsce, jednak wielu wędkarzy nawet nie wie, że to właśnie ją złowiło. Przyczyną jest podobieństwo do leszcza. Sprawdź, jak odróżnić od niego krąpia i w jaki sposób można łowić ten gatunek.
Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z fitness-platinum.pl
Krąp – charakterystyka
Ryba ta, podobnie jak płoć, preferuje raczej przybrzeżne obszary rzek. Bardzo często łączy się zresztą z tym gatunkiem w ławice. Krąp jest długowieczny, a co za tym idzie – bardzo powoli rośnie. W wieku ok. 10 lat ma rozmiar ok. 20 cm.
Wygląd ryby
Jest to ryba dość niewielka, o silnie spłaszczonym bocznie ciele. Dorasta maksymalnie do 36 cm długości i 1 kg masy ciała, choć zwykle jest nieco mniejsza. Ciało ma lekko zaokrąglone, pokryte dużymi, przylegającymi łuskami, których wzdłuż linii bocznej jest minimum 50. Płetwa grzbietowa dzieli się na 8 promieni, a odbytowa – nie więcej niż 23.
Wygrzbiecony obszar jest zazwyczaj szary z niebieskimi i zielonymi refleksami. U starszych ryb przechodzi w ciemną barwę. Boczna, największa powierzchnia ciała zazwyczaj jest srebrna, podczas gdy brzuszna – biało-różowa. Płetwy brzuszne i piersiowe mogą być lekko pomarańczowe, a nawet czerwone.
Krąp ma dwa rzędy tak zwanych zębów gardłowych. Mieszczą się one w otworze gębowym półdolnym.
Rozmnażanie krąpia i jego dieta
Po trzecim roku życia ten gatunek ryb osiąga dojrzałość płciową i przystępuje do tarła w stadzie. Samice kilka razy składają ikrę, z której wykluwają się młode ryby po mniej więcej dwóch tygodniach.
Krąp to ryba drapieżna. Żeruje przede wszystkim przy dnie, zjadając plankton i glony, a także larwy ochotek. Niekiedy te ryby pożywiają się również roślinnością wodną, co wskazuje na fakt, że w istocie gatunek ten jest raczej wszystkożerny.
Gdzie żyje krąp?
Ryba ta naturalnie występuje na terytorium Polski i całej Europy, a także części Azji i południowych Bałkanów. Można znaleźć ją również na południu Skandynawii. Preferuje przede wszystkim wody stojące albo wolno płynące. Krąp żyje w starorzeczach, zbiornikach zaporowych, a także stawach, jeziorach i rozlewiskach.
W Polsce najkorzystniej jest łowić krąpia przede wszystkim w dużych rzekach. Powszechnie występuje na przykład w Wiśle czy Odrze. Żeruje głównie przy dnie, a prawdopodobieństwo jego spotkania rośnie, jeśli jest to dno piaszczyste albo gliniaste. W dużych zbiornikach i rzekach można go łowić zwykle bliżej brzegu aniżeli w małych.
Krąp – kiedy go łowić?
Idealnym momentem na połów krąpia jest okres od lipca aż do końca września. Wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo trafienia na tę rybę. Jednocześnie jest ona dość aktywna od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Jakie wędkarstwo do połowu krąpia?
Krąpie zazwyczaj łowi się podobnie jak pozostałe ryby karpiowate. Doskonale biorą na spławik z odpowiednio ustawionym gruntem. Dodatkowo sprawdza się też metoda feederowa, jako że krąp żyje często przy dnie.
Na co łowić krąpia?
Doskonałymi przynętami na krąpia są zazwyczaj larwy owadów, na przykład ochotki. Gatunek ten jednak często bierze również na robaki, zarówno białe, jak i czerwone. Potrzebujesz do jego połowu odpowiednio małego haczyka, jako że ryba ta jest nieduża. W niektórych miejscach ryba chętnie bierze również na pęczak.
W połowie krąpia świetnie sprawdzają się rozmaite zanęty. Szczególnie polecane są te przystosowane do połowu karpi, leszczy czy płoci. Powinny być one przede wszystkim sypkie. Odpowiednie produkty możesz przygotować sam albo kupić gotowe w sklepie wędkarskim.
Krąp – okres i wymiar ochronny ryby
Ryba nie ma zarówno wymiaru, jak i okresu ochronnego. Możesz łowić ją przez cały rok. Niekiedy pojawiają się ograniczenia, lecz dotyczą wyłącznie łowisk hodowlanych.
Rekordowe krąpie
Krąp medalowy to okaz liczący ponad 30 cm długości i ważący powyżej 1,5 kg. Takie osobniki raczej rzadko spotyka się podczas standardowych połowów. Średnia jest o wiele niższa – ryba mierzy 20 cm i waży ok. 1 kg.
Nie ma oficjalnych danych na temat rekordu Polski, jeśli chodzi o połów krąpia. Szacuje się, że największym złowionym dotąd okazem tego gatunku jest ryba o wadze 1,33 kg i długości ok. 49 cm. Została złowiona w Odrze.
Krąp to ryba bardzo podobna do leszcza, a odróżnienie tych dwóch gatunków nie jest łatwe dla laika. Występuje ona powszechnie w polskich wodach. Nie jest specjalnie pożądana z uwagi na dużo ości i mięso, które nie ma smaku.
Fot. główne: viridiflavus via Wikipedia, CC BY-SA 3.0