Kiedy bierze lin? Miejsce i czas żerowania, przynęty

Kiedy bierze lin? Zanim zarzucisz na niego wędkę, musisz sprawdzić, w jakich miesiącach, porach dnia najlepiej łowić. Koniecznie wybierz odpowiednią przynętę i rozpoznaj miejsce żerowania. Wszystkie te elementy zadecydują o twoim sukcesie!
kiedy bierze lin

Zapamiętaj!

  • Na lina najlepiej polować wiosną i jesienią.
  • Największe szanse na złapanie ryby są rano i wieczorem.
  • Zawsze należy sprawdzić przepisy danego łowiska; okres i rozmiar ochronny lina.
  • Lina można łapać na przynęty roślinne, mięsne, sztuczne.

Kiedy bierze lin? Odpowiednia pora na lina

Lin (Tinca tinca) jest popularnym gatunkiem ryb, lubianym przez wędkarzy. Ten łatwo rozpoznawalny mieszkaniec naszych wód żyje głównie w jeziorach, stawach i wolno płynących rzekach o mulistym dnie. Woda bogata w roślinność i zatoczki z zaciszem to idealne warunki dla tej ryby.

Chociaż lina można złowić przez cały rok, najlepsze okresy na jego połów to wiosna i jesień. Lin zaczyna być aktywny, gdy temperatura wody osiąga około 10°C. Wiosenny okres połowu trwa od kwietnia do czerwca, zaś jesienią liny łowi się od września do listopada. Szczególnie warto spróbować swoich sił w maju i październiku. Najlepszą porą dnia na połów jest świt i zmierzch, ponieważ lin poluje rankami i wieczorami (jest wtedy najbardziej aktywny).

Od 1 stycznia 2020 roku każdy Okrąg może wprowadzać własny okres i wymiar ochronny dla lina. Przed rozpoczęciem połowu należy sprawdzić przepisy dla danego łowiska.

Pogoda na lina

Kiedy bierze lin? Pogoda odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o skuteczność połowu lina. Kiedy najłatwiej go złapać?

  • Lin jest rybą wrażliwą na silne światło słoneczne, dlatego w dni pochmurne zwiększają się szanse na jego złowienie; zachmurzenie powoduje, że lin czuje się bezpieczniej i jest bardziej skłonny do polowania;
  • lin staje się bardziej aktywny w miarę wzrostu temperatury wody; optymalna temperatura wody dla aktywności lina to około 15-25°C; ciepłe dni sprzyjają wyjściu lina na żerowanie;
  • lekki wiatr może być korzystny dla połowu lina, ponieważ powoduje lekkie falowanie wody;  fale sprawiają, że lin czuje się bardziej swobodnie i może być bardziej aktywny podczas poszukiwania pokarmu;
  • po opadach deszczu, zwłaszcza letnich, lin może być bardziej skłonny do żerowania; deszcz wnosi do wody dodatkowe składniki odżywcze i tlen, co stymuluje aktywność ryb.

Aby złowić lina, musisz przygotować odpowiedni sprzęt wędkarski, wybrać przynętę i łowisko. Pamiętaj, aby sprawdzić, jakie przepisy obowiązują na danym zbiorniku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
tilapia

Tilapia – czy ta ryba ma ości? Jakie wartości odżywcze ma tilapia nilowa? Hodowla w Polsce

Next Article
wzdręga

Wzdręga (Scardinius erythrophthalmus) – charakterystyka ryby. Poradnik wędkarski – gdzie i jak złowić wzdręgę?

Related Posts