Wędkarze doskonale wiedzą, że złowienie leszcza w polskich słodkowodnych zbiornikach wodnych nie jest żadnym wyczynem. To bardzo pospolita ryba z dużej rodziny karpiowatych. Pomimo to warto przynieść ją do domu, ponieważ zwierzę zawiera szereg niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu składników mineralnych, witamin, kwasów tłuszczowych oraz białko. Sprawdź, po czym rozpoznać leszcza, gdzie występuje i dlaczego warto gościć go na naszych talerzach!
Leszcz – charakterystyka
Leszcz jest bardzo popularną rybą żyjącą w polskich słodkich wodach. Znajdziemy go zarówno w rzekach, jak również jeziorach i sztucznych zbiornikach wodnych. Leszcz jest dość dużą rybą należącą do rodziny karpiowatych.
Leszcz prowadzi stadny tryb życia. To ryba długowieczna. Dożywa nawet do 20 lat, ale standardem jest tutaj 10–14 lat.
Leszcz – wygląd
Leszcze są rybami dorastającymi do 70–75 centymetrów długości i posiadającymi do 6 kilogramów wagi. Przeciętne okazy mają około 2–3 kilogramy i o połowę krótsze ciało. Mały leszcz posiada srebrne ubarwienie i jest pokryty drobną łuską. Z łatwością można go pomylić z karpiem lub rozpiórem. Starsze okazy zmieniają barwę na czarną, złotą lub miedzianą.
Ryba ma silnie spłaszczone ciało, wygrzbiecone. Na ciemnym grzbiecie znajduje się niewielka płetwa grzbietowa. Płetwy młodych osobników są szaro-niebieskie. Te u większych ryb są czarne. Otwór gębowy leszczy wysuwa się i wyglądem przypomina ryjek. Zęby gardłowe ułożone są w jednym szeregu.
Występowanie
Ryb występuje niemalże w całej Europie. Wyjątek stanowią:
- Półwysep Iberyjski,
- Półwysep Apeniński;
- część Półwyspu Bałkańskiego.
Lesz jest pospolitym okazem występującym w wodach stojących lub płynących wolno. Do życia potrzebują mulistego dna. Oznacza to, że występują niemalże w każdym polskim jeziorze i rzece, za wyjątkiem najwyższych odcinków rzek pstrągowych. Co ciekawe, leszcza można spotkać też w Bałtyku.
Łowienie
Leszcze najlepiej łowić na spokojnych odcinkach większych rzek, jezior, zbiorników zaporowych lub starorzeczy. Obecność leszczy w danej wodzie można z łatwością rozpoznać dzięki występowaniu bąbelków gazów lub charakterystycznych spławów.
Leszcze można łowić przez cały rok – zdarzają się nawet osoby, które decydują się na połów zimą spod lodu. Największe połowy będą odbywać się jednak w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu, kiedy to ryby żerują praktycznie przez całą dobę.
Najlepszą metodą na złowienie leszcza jest spławik (przepływanka i metoda gruntowa). Przy braniu spławik wyłoży się na bok, co będzie oznaczało podniesienie przynęty przez rybę. Niektórzy poławiają leszcze metodą spinningu.
Pożywienie
Leszcze wyróżnia wydłużony pyszczek, którego zadaniem jest zanurzanie się w mule w celu poszukiwania pokarmu. Ryby te żywią się zakopanymi w mule bezkręgowcami lub owadami pływającymi po powierzchni wody.
Wędkarskimi przynętami na leszcza są białe robaki, pinki, pęczak, czerwone robaki oraz inne przynęty zwierzęce, a oprócz tego:
- pellet,
- niewielkie kulki proteinowe o mięsnym smaku,
- kukurydza;
- rosówki.
Jeśli chodzi o zanęty, to na leszcza stosuje się głównie sypkie dedykowane leszczom lub innym rybom karpiowatym. Można do nich dodać melasę, której zadaniem będzie osadzenie zanęty. Oprócz tego można stosować wszelkie ziarna, kukurydzę, groch czy pęczak.
Rozmnażanie
Leszcze rozmnażają się wyłącznie w słodkich wodach. Tarło leszcza przypada na maj oraz początek czerwca. Ma ono miejsce na płyciznach i w starorzeczach. Samica składa jaja na dnie zbiorników lub w roślinach wodnych. Jest w stanie złożyć nawet 600 tysięcy jaj. Zazwyczaj jest ich jednak od 12 do 300 tysięcy. Ryba jest zdolna do złożenia ikry po 6–7 latach życia. Leszcz świetnie odnajduje się w zastosowaniu diety ketogenicznej. Sprawdź produkty na diecie keto: https://ketomierz.pl/keto-produkty
Leszcz – wartości odżywcze
Leszcz jest smaczną i zdrową rybą słodkowodną. Zarówno leszcze hodowlane, jak i te żyjące w środowisku naturalnym cechują się zawartością cennych dla zdrowia wartości odżywczych.
Leszcze są przede wszystkim cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Dodatkowo zawierają w swoim składzie witaminy z grupy B (B1, B2, PP), A, C, D i D, jak również:
- fosfor;
- wapń;
- selen;
- żelazo;
- magnez;
- potas;
- kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Mięso leszcza jest średniotłuste i posiada niewiele kalorii. 100-gramowa porcja ryby zawiera około 105 kalorii oraz następujący skład:
- 17,1 g białka;
- 4,4 g tłuszczu;
- 1,2 g węglowodanów;
- 0,9 g kwasów tłuszczowych;
- 77 g wody;
- 55 mg cholesterolu;
- 25 mg wapnia;
- 30 mg magnezu.
Leszcz w kuchni
Najprostszym sposobem na przyrządzenie leszcza jest jego upieczenie w piekarniku. Rybę można również usmażyć na maśle. Warto podawać ją w połączeniu z sokiem z cytryny oraz przyprawami takimi, jak tymianek, oregano czy majeranek.
Podsumowując, leszcz jest pospolitą rybą występującą w wolno płynących rzekach, zbiornikach wodnych, a nawet w Morzu Bałtyckim, które cechuje się niskim stopniem zasolenia. Rybę łatwo złowić i spotkać na sklepowych półkach. Jest ona popularna, co wpływa na przystępność ceny. Warto gościć leszcza na swoim stole, ponieważ posada on spore ilości minerałów i składników odżywczych będących niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju ludzkiego organizmu.