Miecznik – ryba z pyskiem w formie miecza. Występowanie i wędkarstwo

Miecznik to duża ryba żyjąca przede wszystkim w morzach i oceanach. Z uwagi na miejsce bytowania zazwyczaj łowi się ją z łodzi. Poznaj charakterystykę tej ryby i sprawdź, jaki sprzęt przygotować do jej połowu.
miecznik

Istnieje wiele legend o połowach miecznika. Faktycznie, ryba ta jest wyjątkowo silna, przez co jej złowienie wydaje się nie lada dokonaniem. Warto jednak wiedzieć, dlaczego dobrze jest podejść do połowów z głową. Sprawdź, jak wygląda miecznik, dlaczego ma tyle nazw i co musisz przygotować, aby mieć szansę jego złowienia.

Miecznik – charakterystyka

Miecznik, czyli ryba-miecz, a także włócznik, mieczoryba – to wszystkie nazwy jednego gatunku Xiphias gladius. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku jest szczęka w formie kostnego wyrostka, który stanowi ⅓ całej długości ciała tej niezwykłej ryby. Warto dodać, że jest on na tyle ostry, że często powoduje zranienie u wędkarzy i rybaków, którzy postanawiają poławiać ten gatunek. Ryba ma kształt torpedowaty, z płetwą ogonową w kształcie półksiężyca. Kolejnymi wyjątkowymi cechami tego gatunku są brak płetw brzusznych, a także łusek oraz zębów w przypadku dorosłych okazów.

Dorosły miecznik może mierzyć do 4 m i ważyć do 650 kg. Bardzo często łowione są jednak mniejsze osobniki. Stanowi to problem o tyle, że połowy takie oznaczają często łowienie ryb w okresie tarła oraz osobników młodocianych. Znacząco wpływa to na populację ryby.

Rozmnażanie mieczników

Miecznik jest rybą, która w celu tarła jest w stanie przebywać dalekie odległości. Decyduje się na rozmnażanie w obszarach płytkiej, a przez to cieplejszej wody. W teorii w odpowiednich warunkach miecznik rozmnaża się przez cały rok, ale zazwyczaj okres rozrodu obejmuje czas od kwietnia aż do września. Jedna samica jest w stanie złożyć nawet do 6 milionów ziaren ikry.

Żerowanie miecznika

Miecznik jest rybą drapieżną. W związku z tym jego ofiarami są zwykle mniejsze gatunki ryb, co nie oznacza, że są one zupełnie małe. Choć żerują głównie w cieplejszych wodach, to jednak mogą zjeść nawet do 600 m poniżej tafli, aby złapać ofiarę. Jako jedne z niewielu ryb są gatunkiem endotermicznym, dlatego przez cały okres pogoni za ofiarą mogą mieć temperaturę ciała na równym poziomie – wyższym niż temperatura wody w otoczeniu. W efekcie miecznik jest w stanie łowić w chłodniejszej wodzie ze znacznie większą skutecznością, niż wychodzi mu to w wodzie ciepłej.

Miecznik ma ciekawy styl żerowania. Najpierw wpływa w ławicę ryb, a następnie swoim charakterystycznie zakończonym pyskiem otumania osobniki. W efekcie jest w stanie z sukcesem polować na przykład na makrele, sardynki i kalmary.

Obszar występowania miecznika

Miecznik występuje przede wszystkim w wodach morskich i oceanicznych. Choć w teorii bywa obecny w Bałtyku, zwłaszcza w zachodniej części morza, to jednak łowi się go głównie w Morzu Śródziemnym, Czarnym, Azowskim i Marmara. Zazwyczaj bytuje na otwartych wodach, jednakże nie jest to jedyne miejsce jego występowania, bo jest też spotykany bliżej brzegu.

Miecznik – Czerwona Lista Gatunków Zagrożonych Wyginięciem

Ryba ta jest niezwykle smaczna, przez co jej mięso jest ceniona, a ona sama – poławiana regularnie przez rybaków, zwłaszcza w obrębie Morza Śródziemnego. Dodatkowo gatunek uchodzi za waleczny, bo po złowieniu się wędkę głęboko nurkuje, przez co połów trwa bardzo długo. Jeśli jest zakończony sukcesem, stanowi nie lada wyzwanie. W efekcie mieczniki były i są łowione bardzo intensywnie, co wpłynęło na ich populację.

W ostatnim czasie miecznik został wpisany na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Organizacja WWF przygotowała zestawienie, według którego bezpieczne są jedynie połowy na harpuny i wędy ręczne w obszarze USA i Kanady. Pozostałe obszary mogą stanowić naruszenie populacji – mowa zwłaszcza o Południowej Afryce oraz Oceanie Indyjskim.

Połowy mieczników w Polsce

W Polsce również udało sie złowić u wybrzeży Bałtyku kilkanaście osobników tego gatunku. Zazwyczaj w tym miejscu są łowione okazy o rozmiarze od 2 do 3 m i wadze do 100 kg, co pozwala przypuszczać, że są to osobniki młodociane. Największym miecznikiem była ryba mierząca 300 cm, złowiona w 1939 roku w Gdyni. Potem złowiono niewiele mniejszy okaz z 1957 roku, mierzący 290 cm.

Miecznik – niebezpieczny okaz

Warto dodać, że mieczniki są rybami stosunkowo niebezpiecznymi do połowu. Istnieje wiele informacji o szkodach i ranach, które mogą zadać wędkarzom na łodzi. Nie brakuje nawet doniesień o śmierci śmiałków, którzy próbowali je złowić i wciągnąć potem na pokład. Co więcej, według aktualnych badań wiele mieczników ma zwiększy poziom rtęci w swoim organizmie, co przekłada się na jakość mięsa.

Miecznik jest charakterystyczną rybą, która nie powinna być jednak poławiana zbyt często. Usuwanie tej ryby ze środowiska wpływa na cały ekosystem. Może też skutkować jej wyginięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
jaki haczyk na leszcza

Jaki haczyk na leszcza wybrać? Przegląd rodzajów haków

Next Article
nocny rejs po sekwanie

Nocny rejs po Sekwanie – romantyczny Paryż

Related Posts