Łosoś to ryba, która od wielu lat króluje na stołach. Posiada wyjątkowy smak oraz liczne właściwości zdrowotne. To doskonały składnik diety, ponieważ w swoim składzie zawiera wiele witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu. Sprawdziliśmy, czym charakteryzuje się łosoś, jak działa na ludzki organizm oraz na co zwrócić uwagę, kiedy chcemy kupić rybę najlepszej jakości. Zapraszamy do lektury!
Prezentowany materiał jest efektem współpracy z magazynwindsurfing.pl
Łosoś – charakterystyka
Łosoś jest rybą morską anadromiczną. To zwierzę dwuśrodowiskowe. Młode osobniki odbywają tarło w słodkiej wodzie, ale dorosłe żyją w wodzie morskiej.
Wygląd
Łosoś atlantycki potrafi osiągnąć wagę około 25 kilogramów i długość 1,5 metra. Posiada drobne, mocno osadzone łuski oraz dobrze widoczną linię boczną. Jego cechą charakterystyczną jest wrzecionowate ciało oraz czarne plamy przy linii bocznej. Płetwy boczne oraz grzbietowe również otoczone są czarną obwódką. Dodatkowo łososia można poznać po dobrze rozwiniętych zębach. Młode łososie posiadają niebieskie oraz czerwone plamki, które z wiekiem zaczynają mienić się na srebrno oraz niebiesko.
Występowanie
Łosoś występuje w zbiornikach słonowodnych – Morzach:
- Białym;
- Północnym;
- Bałtyckim.
Rybę można spotkać w:
- Hiszpanii;
- Portugalii;
- Norwegii;
- Islandii;
- Grenlandii;
- Anglii;
- Walii;
- Szkocji;
- Kanadzie;
- USA;
- na Wyspach Owczych.
Rozmnażanie
Łosoś rozmnaża się w wodach słodkich dopływów obydwu wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Młode osobniki żyją w wodach słodkich, dorosłe zaś przenoszą się do wód słonych.
Łosoś pacyficzny – wartości odżywcze
Łosoś norweski jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, które w diecie wegetariańskiej z powodzeniem zastępuje to obecne w drobiu oraz czerwonym mięsie. Dodatkowo w rybie znajdziemy sporo aminokwasów i wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Mięso łososia zawiera niezbędne dla funkcjonowania organizmu witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9, B12) oraz witaminę A, E i D. Znajduje się w nim też szereg minerałów:
- potas;
- fosfor;
- selen;
- wapń;
- żelazo;
- magnez;
- cynk;
- fluor;
- jod;
- niacyna.
Kaloryczność
100-gramowy plaster łososia hodowlanego zawiera około 127 kalorii. Ryba ugotowana na parze będzie miała około 170 kalorii, a ta usmażona na patelni zwiększy swoją wartość energetyczną do 300 kalorii.
Jak wybrać najlepszego łososia?
Sięgając po łososia, warto zwrócić uwagę na kilka elementów:
- skąd pochodzi ryba: te hodowlane posiadają wyższą zawartość tłuszczów oraz mniej toksyn i zanieczyszczeń od mięsa dzikiego;
- wygląd: mięso powinno być sprężyste, a więc uginać się pod naciskiem palca i po chwili wracać do pierwotnej formy oraz posiadać jasną, matową i pozbawioną przebarwień skórę; łosoś o zbyt intensywnej barwie może sugerować, że był karmiony paszą z barwnikami.
Podsumowując, łosoś często gości na polskich stołach. Nic w tym dziwnego, ponieważ ryba wyróżnia się wysoką zawartością witamin i składników odżywczych. Z powodzeniem może zastąpić mięso drobiowe oraz czerwone, więc jest częstym elementem menu diety wegetariańskiej.