Wędkarstwo muchowe – poznaj wędkarską metodę muchową i osiągaj niezwykłe wyniki!

Wędkarstwo muchowe to jedna z tradycyjnych metod łowienia ryb. Ostatnimi czasy ta metoda zyskuje na popularności. Dziś postaramy się przybliżyć ten niezwykły sposób kuszenia ostrożnych drapieżników.
wędkarstwo muchowe

Wędkarstwo muchowe sprawdza się doskonale przy wabieniu ryb drapieżnych, które żywią się owadami. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat sprzętu i techniki prowadzenia muszek. Miłej lektury!

Na czym polega wędkarstwo muchowe?

Najwięcej osób kojarzy wędkowanie z monotonnym wpatrywaniem się w spławik. To właśnie dlatego dla wielu osób łowienie ryb jest po prostu nudne. Jednak biorąc pod uwagę wędkarstwo muchowe nie można mówić o nudzie. Tutaj nie da się kusić większych okazów bez odpowiedniej, ciągłej pracy. Wędkarz musi stale kontrolować to co się dzieje z jego przynętą, którą w tym wypadku jest sztuczna mucha. Stale wykonywane są kolejne zarzuty, które ostatecznie mają dać efekt.

Jak złowić pstrąga i inne ryby metodą “na muchę”?

Mówiąc o metodzie muchowej trzeba wspomnieć, że dzieli się ona na trzy rodzaje. Są to:

  • Metoda na suchą muchę – tutaj zadaniem osoby dzierżącej wędkę jest doprowadzenie do tego, aby mucha była stale sucha. W związku z tym po kontakcie z wodą wykonuje się gwałtowne ruchy, które pozwalają na osuszenie wabika;
  • Metoda na mokrą muchę – w porównaniu z powyższą metodą, różnica jest taka, że tutaj mucha opada pod lustro wody. Musi być ona odpowiednio podciągana, aby wprawiony w ruch skusił drapieżniki;
  • Połów na streamery – są to swego rodzaju imitacje bardzo drobnego narybku, który trzeba posłać w odpowiednie miejsce. Ten sposób okazuje się skuteczny na praktycznie wszystkie ryby drapieżne. Można go stosować również przy łowieniu białorybu.

Powyższe metody sprawdzają się nie tylko na pstrągi, lipienie czy trocie. Okazują się dobrym rozwiązaniem również na okonie, klenie, jazie, bolenie czy nawet szczupaki. Holowanie tych ostatnich na kiju do muchowej metody jest niezwykłym przeżyciem.

Postaw na sprawdzony kołowrotek wędkarski i wędkę muchową

To, co wyróżnia muchowe kije od innych to przede wszystkim to, że tutaj rękojeść znajduje się powyżej kołowrotka muchowego. Są to więc zupełnie inne wędziska niż w pozostałych metodach: spinningowej, castingowej czy trollingowej. Z racji tego, że wędkarz muchowy musi stale wykonywać ruchy wędziskiem to nie może ono ważyć zbyt dużo. Droższe modele wspomnianych kijków są niezwykle lekkie, ale przy tym bardzo wytrzymałe na przeciążenia i mocne ugięcia, które się pojawiają przy odjazdach holowanych ryb.

Sprzęt wędkarski dla muszkarzy pragnących łowić duże ryby – linki, sznury i przynęty

Musisz wiedzieć, że muchowej wersji wędkarstwa nie używa się tradycyjnej, transparentnej żyłki. Zamiast niej korzysta się ze sznura, który zwany jest również linkami. Obecnie występują one w wersji:

  • Pływającej – sprawdza się przede wszystkim na łowienie na suchą muchę. Po zarzuceniu unosi się ona na powierzchni wody;
  • Tonącej – ten rodzaj sprawdza się do łowienia na mokrą muchę oraz na wspomniane już wcześniej streamery;
  • Pośredniej – jest to uniwersalny rodzaj linki, która może być z powodzeniem stosowana do różnych metod.

Warto wiedzieć, że sznury do muchowej wędkarskiej przygody występują w różnych wersjach co do wagi. Musisz wiedzieć, że nawijając na szpulę kołowrotka zbyt lekką linkę będziesz oddawać znacznie krótsze rzuty. Natomiast cięższa wersja pozwoli na zwiększenie zasięgu, ale przy tym trzeba zwracać uwagę na możliwości samego kija. Zbyt gruba i ciężka wersja może doprowadzić do uszkodzenia szczytówki lub innych części kija.

Pływająca muszka pozwoli wędkować w trudnych warunkach

Wędkarski świat coraz bardziej zachwyca się metodą muchową i są ku temu poważne powody. Omawiany tutaj sposób pozwala na docieranie do ryb, których praktycznie nie dałoby się skusić stosując żadne inne metody. Zauważyć trzeba, że cały sprzęt nie należy do najtańszych i nie jest też uniwersalny. Kija muchowego nie możesz zastosować do zwykłego spinningu czy castingu. Oprócz wędki muszkarz musi posiadać także wodery lub spodniobuty. Dzięki nim możliwe będzie brodzenie i łatwiejsze docieranie do miejsc, w których mogą aktualnie żerować większe osobniki.

Skuteczna metoda na leniwe drapieżniki

Poszukując wrażeń nad wodą, warto pomyśleć o omówionej tutaj metodzie. Jest to świetny sposób dla osób, które poszukują aktywnego rozwiązania w wędkarstwie. Przy łowieniu na muchę nie można się nudzić i wędkujący stale pracują wędziskiem i kołowrotkiem. Natomiast samo złowienie ryby tą metodą daje ogromną satysfakcję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
gdzie na ryby

Gdzie na ryby, czyli idealne miejsca na urlop

Next Article
krąp

Krąp (Blicca bjoerkna) – ryba denna dużych rzecz. Jak odróżnić krąpia od leszcza i jak go łowić?

Related Posts