Wędkarstwo morskie nieco różni się od tego, jakie praktykuje się w wodach słodkich. Zanim wybierzesz się na pierwszą taką wyprawę to koniecznie musisz posiąść niezbędną wiedzę oraz odpowiedni sprzęt.
Czym jest wędkarstwo morskie?
Wędkowanie na morzu można podzielić na dwa rodzaje. Są to:
- rejsy na dorsza na kutrach;
- poławianie z brzegu.
Z nadbałtyckiej plaży można skutecznie łowić naprawdę duże okazy ryb, które niekoniecznie są słonowodne. Wielu fanów wspomnianego rodzaju wędkarstwa nastawia się na plażach na leszcze czy okonie. Natomiast typowe rejsy w otwarte może nastawione są na to, aby złowić dużego dorsza, który jest marzeniem wielu spinningistów. Tutaj mówić można o nieco innej odmianie spinningu, jakim jest trolling. Stosuje się tutaj przynęty spinningowe, które schodzą na dużą głębokość i są ciągnięte przez płynącą łódź.
Jaką wędkę kupić w sklepie wędkarskim?
Wędkowanie w morskiej toni wymaga znacznie innego sprzętu niż w przypadku łowów w wodach słodkich. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że tutaj wykonuje się dalekie rzuty i dlatego sprzęt musi być na to przygotowany. Przygodę z wędkarstwem morskim trzeba więc rozpocząć od zakupów. Wędka musi być odporna na przeciążenia przy bardzo dalekich i mocnych rzutach. Trzeba być też nastawionym na brania większych okazów, które nie dałoby się holować na lekki zestaw. Warto, aby wędzisko posiadało mocną szczytówkę oraz solidne przelotki.
Jaki rodzaj przynęt stosować?
Do morskiego spinningu sprawdzić się mogą przede wszystkim woblery, które schodzą głęboko pod powierzchnię wody. Wybieraj więc modele SDR, którym warto pozwolić na swobodne opadanie na dno. Następnie ruchami korbki wzbudzisz pracę woblera. Oprócz woblerów można stosować specjalne przynęty gumowe oraz pilkery.
Dorsze i inne ryby, które możesz łowić na otwartym morzu
Jeśli zamiast na słodkowodne łowiska zdecydowałeś się na łowienie w porcie, możesz liczyć na złowienie ciekawych gatunków. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można:
- dorsze;
- flądry;
- belony;
- troć;
- sandacz;
- okoń.
Trzy z ostatnich z powyższej listy możesz spotkać przede wszystkim przy delcie rzek. W portach spotkasz oczywiście okonie i sandacze, które znajdują tam sporo pożywienia. Wczesna wiosna oraz zima to dobry czas na łowienie troci, które można złowić również z brzegu. Wędkarstwo w wersji ultra light (UL) jest z reguły rzadko praktykowane na wodach morskich. Natomiast w przypadku łowisk portowych można stosować takie rozwiązania w przypadku poszukiwania okoni czy mniejszych sandaczy.
Co musi zabrać wędkarz w rejs wędkarski po Bałtyku?
W morskiej odmianie wędkarstwa bardzo ważny jest bezawaryjny i pewny sprzęt. Od wędziska oraz kołowrotka wymaga się przede wszystkim dużej odporności na przeciążenia. W przypadku łowienia trollingowego, o którym wspomniano już wcześniej, stosuje się często kołowrotek zwany multiplikatorem. Musisz wziąć też pod uwagę pewien czynnik, z którym nie spotkasz się w na polskich rzekach. Chodzi o słoną wodę, która jest czynnikiem destrukcyjnym zarówno dla żyłek jak i dla samego kołowrotka. Na zorganizowany rejs warto więc zabrać:
- kilka wędzisk o różnych parametrach;
- dodatkowe kołowrotki na wypadek uszkodzenia jednego z nich;
- dodatkowe szpule z żyłkami lub plecionkami;
- różne rodzaje przynęt;
- komplet akcesoriów spinningowych (agrafki, krętliki, przypony etc.).
Wyprawy na dorsza – Zorganizowane rejsy morskie w Polsce
W polskich portach można spotkać wiele jednostek, które każdego dnia wypływają na zorganizowane rejsy wędkarskie. Każda z nich ma inny rozkład i plan wypraw. Z reguły takie wyprawy wyruszają wczesnym rankiem. Czas ich trwania jest zależny od wielu czynników. Mogą one trwać kilka godzin lub nawet kilka dni. W przypadku zorganizowanej wyprawy mamy znaczny komfort jeśli chodzi o załatwianie pozwoleń i sprzętu. Możemy liczyć na zwolnienie z wszelkich formalności, które załatwi za nas organizator wyprawy.
Co może być wliczone w cenę wyprawy?
Wybierając się na zorganizowany rejs wędkarski możesz liczyć na to, że cena obejmie:
- zezwolenie na poławianie dorsza;
- wypożyczenie sprzętu w razie wyrażenia takich chęci;
- miejsca noclegowe w przypadku dłuższych rejsów;
- niezbędną pomoc merytoryczną;
- dostęp do chłodni przeznaczonej do przechowywania ryb w razie takiej potrzeby;
- ubezpieczenie obowiązujące podczas całej wyprawy.
W niektórych przypadkach oferowane jest wędkarzom pełne wyżywienie. Zdarza się też tak, że w cenę wliczony jest tylko jeden gorący posiłek oraz gorące napoje. Czasami oferuje się też tylko śniadania.
Jak skutecznie wędkować? Połów dorsza na Bałtyku i obowiązujące zakazy połowu
Musisz wiedzieć o tym, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej wprowadzono zakaz spinningowania w portach nadbałtyckich. Zakaz obowiązuje od 15 września do końca lutego. Trzeba być też ostrożnym jeśli chodzi o zabieranie ryb. Spinningiści przyzwyczajeni do łowienia okoni na wodach słodkich mogą spotkać się z mandatem w przypadku zabrania przedstawiciela tego gatunku o długości mniejszej niż 20 cm. W słonej wodzie wymiar ochronny okonia wynosi właśnie 20 cm i należy mieć to na uwadze.