Zanim poznasz czym jest wędkarstwo spinningowe, musisz wiedzieć, że to hobby bardzo wciąga. Potwierdzić to może mnóstwo wędkarzy. Poniżej znajdziesz kilka porad, które okażą się przydatne nad wodą. Sprawdź!
Czym jest wędkarstwo spinningowe?
W metodzie spinningowej chodzi przede wszystkim o to, aby oszukać zmysły ryb. Musisz zastosować odpowiednią przynętę i poprowadzić ją w taki sposób, aby okoń czy szczupak nie mógł się jej oprzeć. Nie jest do końca prawdą to, że ta metoda połowu sprawdza się jedynie do ryb, które żywią się innymi osobnikami. Coraz częściej zauważa się, że podczas wędkowania tym sposobem, na haku meldują się takie ryby jak wzdręga, płoć, karaś, lin czy świnka. W tej metodzie stosuje się takie przynęty jak:
- woblery;
- obrotówki;
- wahadłówki;
- przynęty gumowe;
- koguty;
- streamery.
W przypadku woblerów trzeba wspomnieć, że jest to ogólna grupa, do której wlicza się jeszcze wiele mniejszych podgrup. Niektóre rodzaje woblerów są dedykowane konkretnym gatunkom.
Czym się kierować przy zakupie wędki do spinningu?
Początkujące osoby, które dopiero chcą zaczynać swoją przygodę z wędkarstwem często błędnie sądzą, że wystarczy im jedna wędka. Otóż w przypadku samego spinningu jest tak, że stosuje się inne wędziska do łowienia szczupaków a inne przykładowo na pstrągi czy klenie. Przy zakupie kija warto zwracać uwagę na takie czynniki jak:
- Długość – im dłuższa wędka to, tym dalsze rzuty można wykonywać. Planując łowy na małej, dzikiej rzece, która posiada mocno zarośnięte brzegi nie ma sensu stosować długiej wędki. Tutaj kij powinien być krótki, by umożliwiać łatwiejsze przeprawy;
- Ciężar wyrzutu – ten parametr jest zazwyczaj oznaczany skrótowo jako „cw”. Określa on minimalną i maksymalną wagę tego czym można miotać używając danego kija;
- Waga – pamiętaj, że w omawianej metodzie ciągle pracujesz ręką. W związku z tym nawet delikatnie przeciążony zestaw sprawi, że szybko odczujesz to w swoim łokciu. Warto wybierać modele lekkie, ale przy tym odpowiednio wytrzymałe;
- Wykonanie – zwracaj uwagę na wykonanie przelotek, blanków oraz dolnika, czyli rękojeści. Może on występować w wersji jednolitej lub dzielonej.
To musisz wiedzieć odwiedzając sklep wędkarski!
Do tradycyjnego spinningu używa się wędzisk w jednej z dwóch wersji:
- Kij jednolity bez wklejanej szczytówki – jest to wędka, w której zarówno części przy dolniku, środek kija jak i szczytówka wykonane są z tego samego materiału. Dawniej stosowano bambus, a w nowych wersjach kijków spinningowych najczęściej wykorzystuje się włókno węglowe;
- „wklejanka” – jest to rodzaj kija z wklejaną szczytówką, która powstała z innego materiału niż pozostałe elementy. Najczęściej wykorzystywanym tworzywem do produkcji wklejanej szczytówki jest włókno szklane. Takie wędki wyróżniają się bardzo dużą czułością i na szczytówce dostrzec możesz nawet najdelikatniejsze manewry ryb.
Jak poprawnie łowić spinningując?
Jeśli posiadasz już kołowrotek, kij i pozostały sprzęt wędkarski to pozostaje nauka łowienia ryb na spinning. Zależnie od wybranych rodzajów wabików stosuje się inne prowadzenie. Mówiąc bardzo ogólnikowo trzeba zaznaczyć, że w spinning polega na naprzemiennym zwijaniu żyłki lub plecionki i podbijaniu przynęt ruchem kijka. Zanim przystąpisz do ściągania przynęty należy odczekać aż nieco opadnie poniżej lustra wody. Pamiętaj, że większość drapieżników żeruje w okolicach dna akwenu czy rzeki.
Skuteczne przynęty do połowu drapieżników
Do omawianej tutaj metody najlepiej sprawdzają się przynęty sztuczne. W czasie jesieni dużą skuteczność wykazują wabiki o większych gabarytach. Warto wówczas stosować większe obciążenie i powoli prowadzić twistery lub kopyta w okolicach dna. Od września doskonale spisywać się mogą cięższe wahadłówki, które imitują konającą rybkę. Jest to niezwykle skuteczna przynęta na większe okazy. Warto też nad wodę zabierać duże obrotówki, które będą wyróżniały się agresywną pracą. Skuteczna okazuje się technika polegająca na opadaniu obrotówek na samo dno i ich gwałtowne wznoszenie.
Stawiaj na sprawdzone produkty
Wabiąc jesienne szczupaki warto sięgać po produkty takich marek jak Savage Gear, Dragon, D.A.M czy Relax. Doświadczeni wędkarze doskonale znają tych producentów oraz ich flagowe produkty. W przypadku pierwszego wymienionego, czyli Savage Gear, szczególnie doceniane są produkty zwane Cannibalami.