Pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss) to ryba pochodząca z Ameryki Północnej. W Polsce rozpowszechniła się głównie za sprawą gospodarstw rybnych, które hodują ją na potrzeby branży kulinarnej. Choć ryby te przedostają się bez większego problemu do środowiska, nie rozmnażają się w nim i nie tworzą kolonii. Sprawdź, gdzie możesz je złowić i jakiej techniki powinieneś użyć.
Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu fit-majster.com.pl
Pstrąg tęczowy – charakterystyka
Ta ryba z rodziny łososiowatych należy do łososi pacyficznych, podobnie jak pstrąg potokowy. Jest typowym drapieżnikiem, który chętnie odżywia się larwami i owadami. Pstrąg tęczowy jest w stanie też żywić się ważkami czy małymi rybami i żabami. Im jest większy, tym większe są jego ofiary. Wiele zależy też od tego, co akurat przyniesie prąd wodny.
Ryby te rozmnażają się zwykle po ukończeniu drugiego, a nawet trzeciego roku życia. Tarło pstrąga tęczowego zwykle następuje w wodach płytkich, przy ujściu do morza. Naturalnie żyją w rzekach i jeziorach i tam też można je spotkać w Polsce.
Pstrąg tęczowy – wygląd
Pstrąg tęczowy jest rybą dorastającą do 60 cm, ale w naturze zdarzają się ryby mające nawet 145 cm. Zazwyczaj ważą do 5 kg, przy czym w okolicach trzeciego roku życia osiągają wagę ok. 1 kg.
Pstrąg hodowlany jest bardzo barwny. Ma grzbiet, na którym łączą się szarości z zielenią lub kolorem niebieskim. Dodatkowo wzdłuż linii bocznej ciała ma też charakterystyczny, różowy pasek. Od tego wyjątkowego ubarwienia nazwę wziął cały gatunek. Pamiętaj, że w zależności od pory roku, pożywienia czy warunków intensywność barw może być zróżnicowana.
Wartości odżywcze w pstrąga łososiowego
Pstrąg tęczowy jest ceniony jako podstawa dań obiadowych i przekąsek. Jako ryba słodkowodna doskonale smakuje w wersji patroszonej i smażonej lub pieczonej w całości. Pstrąg tęczowy patroszony często podawany jest z wnętrzem w formie masła z przyprawami. Jest bogaty w takie składniki jak kwasy omega-3, a także selen czy witaminy z grupy B. Mięso pstrąga jest delikatne, podaje się je również na surowo lub w formie parzonej, jak owoce morza.
Występowanie pstrąga łososiowego
Ten gatunek ryby spotykany jest przede wszystkim w północnej Polsce, jako że tam jest najwięcej hodowli, z których osobniki uciekają. Niemniej jednak pstrąg potokowy obecnie spotykany jest w większości jezior i stawów. To efekt ich sztucznego zarybiania.
Pstrąg tęczowy – termin i miejsce połowu
Pstrąga tęczowego nie obowiązują rozmiar i wymiary ochronne. Można na niego polować przez cały rok. Rybę można złowić o dowolnej porze dnia – nie ma żadnych ograniczeń ani wyznaczników w tej kwestii. Najlepiej łowić od maja do sierpnia, bo w tych miesiącach ryba staje się bardziej aktywna. Nie dotyczy to sztucznie zarybianych łowisk, zwłaszcza tych utrzymanych przy gospodarstwach rybnych. W takim przypadku możliwy jest efektywny, całoroczny połów.
Jaką techniką łowić pstrągi tęczowe?
Pstrąg to ryba, która doskonale bierze na wędki spinningowe. Wymagana jest jednak dobra technika połowu i odpowiednio cienka żyłka, która nie będzie zniechęcać pstrąga do brania. Bardziej doświadczeni wędkarze niekiedy łowią na sztuczne muchy.
Przynęta na pstrąga tęczowego – na co bierze ryba?
Bez większych problemów możesz złowić go na przykład na woblery. Dobrze sprawdzają się również przynęty gumowe na główkach jigowych i błyski obrotowe.
Alternatywą jest łowienie pstrąga tęczowego na muchy. Mogą być one zarówno mokre, jak i suche, zależnie przede wszystkim od łowiska.
Pstrąg tęczowy – rekordy
W Polsce odnotowano oficjalny rekord kraju związany z rozmiarem złowionej ryby. Należy on do Jerzego Ryby, wędkarza, któremu w 1993 roku udało się złowić pstrąga o długości 75 cm i wadze 7,30 kg. Z kolei na świecie rekordową rybę tego gatunku złowił Sean Konrad w Kanadzie, prowincji Saskatchewan. Ważyła ona ok. 21,77 kg.
Pstrąg tęczowy coraz częściej jest łowiony przez polskich wędkarzy. Ryba ta ma niezwykle smaczne mięso. Można poławiać ją zarówno w zbiornikach naturalnych, jak i sztucznych czy gotowych łowiskach przy gospodarstwach wodnych.